See Viiri on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly from viiri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Viiri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Viiri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Viiri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Viir",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Viiri-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋiːri/"
},
{
"ipa": "[ˈʋiːri]"
},
{
"rhymes": "-iːri"
}
],
"word": "Viiri"
}
{
"etymology_text": "Possibly from viiri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Viiri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viireiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viireineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viireinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Viiri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Viiri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Viir",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːri",
"Rhymes:Finnish/iːri/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋiːri/"
},
{
"ipa": "[ˈʋiːri]"
},
{
"rhymes": "-iːri"
}
],
"word": "Viiri"
}
Download raw JSONL data for Viiri meaning in All languages combined (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.